KEMET C1210W124KCRACTU
Part No.:
C1210W124KCRACTU
Description:
CAP CER 0.12UF 500V X7R 1210
Shipping
C1210W124KCRACTU Information
Series:
ArcShield SMD Comm X7R HV
Capacitance:
0.12 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
500V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Soft Termination, High Voltage, ArcShield™
Ratings:
Applications:
Boardflex Sensitive
Size / Dimension:
0.130" L x 0.102" W (3.30mm x 2.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.091" (2.30mm)