KEMET C1210T475K4RALTM
Part No.:
C1210T475K4RALTM
Description:
4.70UF 16.0V
Shipping
C1210T475K4RALTM Information
Series:
SMD COTS X7R
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
16V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Applications:
High Reliability, Bypass, Decoupling
Size / Dimension:
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.039" (1.00mm)