KEMET C1210R155K3RACTU
Part No.:
C1210R155K3RACTU
Description:
CAP CER 1210
Shipping
C1210R155K3RACTU Information
Series:
SMD Indust X7R HT175C
Capacitance:
1.5 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
25V
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C
Features:
Soft Termination, High Temperature
Ratings:
Applications:
Bypass, Decoupling, Boardflex Sensitive
Size / Dimension:
0.130" L x 0.102" W (3.30mm x 2.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.075" (1.90mm)