KEMET C1210J225K3RAC7800
Part No.:
C1210J225K3RAC7800
Description:
CAP CER 2.2UF 25V X7R 1210
Shipping
C1210J225K3RAC7800 Information
Series:
SMD Comm X7R FO
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
25V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Open Mode, Soft Termination
Ratings:
Applications:
Boardflex Sensitive
Size / Dimension:
0.130" L x 0.102" W (3.30mm x 2.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.075" (1.90mm)