KEMET C1210G105K5RACTU
Part No.:
C1210G105K5RACTU
Description:
CAP CER 1210
Shipping
C1210G105K5RACTU Information
Series:
SMD Indust X7R HT175C
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C
Features:
High Temperature
Ratings:
Applications:
Bypass, Decoupling
Size / Dimension:
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.091" (2.30mm)