KEMET C1210C512KCGACTU
Part No.:
C1210C512KCGACTU
Description:
CAP CER 5100PF 500V C0G/NP0 1210
Shipping
C1210C512KCGACTU Information
Series:
SMD Comm C0G HV
Capacitance:
5100 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
500V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL, High Voltage
Ratings:
Applications:
General Purpose
Size / Dimension:
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.087" (2.20mm)