KEMET C1210C475M3N2C7289
Part No.:
C1210C475M3N2C7289
Description:
CAP CER 1210
Shipping
C1210C475M3N2C7289 Information
Series:
KPS SMD Comm X8L HT150C
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
25V
Temperature Coefficient:
X8L
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Features:
Low ESL (Stacked), High Temperature
Ratings:
Applications:
Bypass, Decoupling
Package / Case:
Stacked SMD, 2 J-Lead
Size / Dimension:
0.138" L x 0.102" W (3.50mm x 2.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.248" (6.30mm)