KEMET C1210C475K3NACTU
Part No.:
C1210C475K3NACTU
Description:
CAP CER 4.7UF 25V X8L 1210
Shipping
C1210C475K3NACTU Information
Series:
SMD Comm X8L HT150C
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
25V
Temperature Coefficient:
X8L
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Features:
High Temperature
Ratings:
Applications:
General Purpose
Size / Dimension:
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.110" (2.80mm)