KEMET C1210C393M3TACAUTO
Part No.:
C1210C393M3TACAUTO
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 1210 39NF 25VDC X8G
Shipping
C1210C393M3TACAUTO Information
Manufacturer:
KEMET
Series:
SMD Auto X8G HT150C
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
0.039 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
25V
Temperature Coefficient:
X8G
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Features:
Low ESL, High Temperature
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
1210 (3225 Metric)
Size / Dimension:
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.035" (0.88mm)