KEMET C1210C225M5N2C7289
Part No.:
C1210C225M5N2C7289
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 1210
Shipping
C1210C225M5N2C7289 Information
Manufacturer:
KEMET
Series:
KPS SMD Comm X8L HT150C
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X8L
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Features:
Low ESL (Stacked), High Temperature
Ratings:
Applications:
Bypass, Decoupling
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
Stacked SMD, 2 J-Lead
Size / Dimension:
0.138" L x 0.102" W (3.50mm x 2.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.248" (6.30mm)