KEMET C1210C225M1R1C7289
Part No.:
C1210C225M1R1C7289
Description:
CAP CER 1210
Shipping
C1210C225M1R1C7289 Information
Series:
KPS SMD Comm X7R
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
100V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL (Stacked)
Ratings:
Applications:
Boardflex Sensitive
Package / Case:
SMD, J-Lead
Size / Dimension:
0.138" L x 0.102" W (3.50mm x 2.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.136" (3.45mm)