KEMET C1210C225K1RAC7210
Part No.:
C1210C225K1RAC7210
Description:
CAP CER 2.2UF 100V X7R 1210
Shipping
C1210C225K1RAC7210 Information
Series:
SMD Comm X7R
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
100V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Applications:
Bypass, Decoupling
Size / Dimension:
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.087" (2.20mm)