KEMET C1210C202MDGACAUTO7210
Part No.:
C1210C202MDGACAUTO7210
Description:
CAP CER 1210
Shipping
C1210C202MDGACAUTO7210 Information
Series:
SMD Auto C0G HV
Capacitance:
2000 pF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
1000V (1kV)
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL, High Voltage
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Size / Dimension:
0.130" L x 0.098" W (3.30mm x 2.50mm)