KEMET C1210C125K3PAC7800
Part No.:
C1210C125K3PAC7800
Description:
CAP CER 1.2UF 25V X5R 1210
Shipping
C1210C125K3PAC7800 Information
Series:
SMD Comm X5R
Capacitance:
1.2 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
25V
Temperature Coefficient:
X5R
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Applications:
Bypass, Decoupling
Size / Dimension:
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.041" (1.05mm)