KEMET C1210C105M5N1C7186
Part No.:
C1210C105M5N1C7186
Description:
CAP CER 1210
Shipping
C1210C105M5N1C7186 Information
Series:
KPS SMD Comm X8L HT150C
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X8L
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Features:
Low ESL (Stacked), High Temperature
Ratings:
Applications:
Bypass, Decoupling, Boardflex Sensitive
Package / Case:
SMD, J-Lead
Size / Dimension:
0.138" L x 0.102" W (3.50mm x 2.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.136" (3.45mm)