KEMET C1210C104KAR1CAUTO
Part No.:
C1210C104KAR1CAUTO
Description:
CAP CER 1210
Shipping
C1210C104KAR1CAUTO Information
Series:
KPS SMD Auto X7R
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
250V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL (Stacked)
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive, Boardflex Sensitive
Package / Case:
SMD, J-Lead
Size / Dimension:
0.138" L x 0.102" W (3.50mm x 2.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.136" (3.45mm)