KEMET C1206Y104J8RAC7800
Part No.:
C1206Y104J8RAC7800
Description:
CAP CER 0.1UF 10V X7R 1206
Shipping
C1206Y104J8RAC7800 Information
Series:
SMD Comm X7R FF
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
10V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Floating Electrode, Soft Termination
Ratings:
Applications:
Boardflex Sensitive
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.039" (0.98mm)