KEMET C1206X752G3TACAUTO
Part No.:
C1206X752G3TACAUTO
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 1206 7.5NF 25VDC X8G
Shipping
C1206X752G3TACAUTO Information
Manufacturer:
KEMET
Series:
SMD Auto X8G HT150C Flex
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
7500 pF
Tolerance:
±2%
Voltage - Rated:
25V
Temperature Coefficient:
X8G
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Features:
Low ESL, Soft Termination, High Temperature
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive, Boardflex Sensitive
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension:
0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.039" (0.98mm)