KEMET C1206X472FAGECAUTO
Part No.:
C1206X472FAGECAUTO
Description:
CAP CER 1206 4.7NF 250V C0G 1%
Shipping
C1206X472FAGECAUTO Information
Series:
ESD SMD Auto C0G
Capacitance:
4700 pF
Tolerance:
±1%
Voltage - Rated:
250V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL, Soft Termination
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive, Boardflex Sensitive, ESD Protection
Size / Dimension:
0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.039" (0.98mm)