KEMET C1206X224F3JACAUTO
Part No.:
C1206X224F3JACAUTO
Description:
CAP CER 0.22UF 25V U2J 1206
Shipping
C1206X224F3JACAUTO Information
Series:
SMD Auto U2J Flex
Capacitance:
0.22 µF
Tolerance:
±1%
Voltage - Rated:
25V
Temperature Coefficient:
U2J
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive, Boardflex Sensitive
Size / Dimension:
0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.071" (1.80mm)