KEMET C1206X152F2GACAUTO
Part No.:
C1206X152F2GACAUTO
Description:
CAP CER 1206 FT
Shipping
C1206X152F2GACAUTO Information
Series:
SMD Auto C0G Flex
Capacitance:
1500 pF
Tolerance:
±1%
Voltage - Rated:
200V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL, Soft Termination
Ratings:
Applications:
Automotive, Boardflex Sensitive
Size / Dimension:
0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.043" (1.10mm)