KEMET C1206X101KGGACAUTO
Part No.:
C1206X101KGGACAUTO
Description:
CAP CER 1206 FT
Shipping
C1206X101KGGACAUTO Information
Series:
SMD Auto C0G HV Flex
Capacitance:
100 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
2000V (2kV)
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL, Soft Termination, High Voltage
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive, Boardflex Sensitive
Size / Dimension:
0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.053" (1.35mm)