KEMET C1206T475K4RAL
Part No.:
C1206T475K4RAL
Description:
4.70UF 16.0V
Shipping
C1206T475K4RAL Information
Series:
SMD COTS X7R
Packaging:
Bulk
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
16V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
COTS
Applications:
High Reliability, Bypass, Decoupling
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.053" (1.35mm)