KEMET C1206T106K4RAC7800
Part No.:
C1206T106K4RAC7800
Description:
CAP CER 10UF 16V X7R 1206
Shipping
C1206T106K4RAC7800 Information
Series:
SMD COTS X7R
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
16V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
COTS
Applications:
High Reliability, Bypass, Decoupling
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.071" (1.80mm)