KEMET C1206T105K3RCL7136
Part No.:
C1206T105K3RCL7136
Description:
1.00UF 25.0V
Shipping
C1206T105K3RCL7136 Information
Series:
SMD COTS X7R
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
25V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
COTS
Applications:
High Reliability, Bypass, Decoupling
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.069" (1.75mm)