KEMET C1206T105J5RACTU
Part No.:
C1206T105J5RACTU
Description:
CAP CER 1206 COTS
Shipping
C1206T105J5RACTU Information
Series:
SMD COTS X7R
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
50V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
COTS
Applications:
High Reliability, Bypass, Decoupling
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.043" (1.10mm)