KEMET C1206F225K4RAC7800
Part No.:
C1206F225K4RAC7800
Description:
CAP CER 2.2UF 16V X7R 1206
Shipping
C1206F225K4RAC7800 Information
Series:
SMD Comm X7R FO
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
16V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Open Mode
Ratings:
Applications:
General Purpose
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.039" (1.00mm)