KEMET C1206C473J5GEC7210
Part No.:
C1206C473J5GEC7210
Description:
CAP CER 1206 47NF 50V C0G 5%
Shipping
C1206C473J5GEC7210 Information
Series:
ESD SMD Comm C0G
Capacitance:
0.047 µF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL, Low ESR
Ratings:
Applications:
ESD Protection
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.071" (1.80mm)