KEMET C1206C471JDRACAUTO
Part No.:
C1206C471JDRACAUTO
Description:
CAP CER 470PF 1KV X7R 1206
Shipping
C1206C471JDRACAUTO Information
Series:
SMD Auto X7R HV
Capacitance:
470 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
1000V (1kV)
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL, High Voltage
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive, Bypass, Decoupling
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.069" (1.75mm)