KEMET C1206C302F5GAC
Part No.:
C1206C302F5GAC
Description:
CAP CER 3000PF 50V C0G/NP0 1206
Shipping
C1206C302F5GAC Information
Series:
SMD Comm C0G
Packaging:
Bulk
Capacitance:
3000 pF
Tolerance:
±1%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL
Ratings:
Applications:
General Purpose
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.039" (1.00mm)