KEMET C1206C301JFTACAUTO
Part No.:
C1206C301JFTACAUTO
Description:
CAP CER 1206
Shipping
C1206C301JFTACAUTO Information
Series:
SMD Comm X8G HVHT150C
Capacitance:
300 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
1500V (1.5kV)
Temperature Coefficient:
X8G
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Features:
Low ESL, High Voltage, High Temperature
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.073" (1.85mm)