KEMET C1206C241JCGACTU
Part No.:
C1206C241JCGACTU
Description:
CAP CER 1206
Shipping
C1206C241JCGACTU Information
Series:
SMD Comm C0G HV
Capacitance:
240 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
500V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL, High Voltage
Ratings:
Applications:
General Purpose
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)