KEMET C1206C225K8PACTU
Part No.:
C1206C225K8PACTU
Description:
CAP CER 2.2UF 10V X5R 1206
Shipping
C1206C225K8PACTU Information
Series:
SMD Comm X5R
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
10V
Temperature Coefficient:
X5R
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Applications:
Bypass, Decoupling
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.039" (1.00mm)