KEMET C1206C224K8JACTU
Part No.:
C1206C224K8JACTU
Description:
CAP CER 0.22UF 10V U2J 1206
Shipping
C1206C224K8JACTU Information
Series:
SMD Comm U2J
Capacitance:
0.22 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
10V
Temperature Coefficient:
U2J
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL, Low Dissipation Factor
Ratings:
Applications:
General Purpose
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.035" (0.88mm)