KEMET C1206C224F8JACAUTO
Part No.:
C1206C224F8JACAUTO
Description:
CAP CER 0.22UF 10V U2J 1206
Shipping
C1206C224F8JACAUTO Information
Series:
SMD Auto U2J
Capacitance:
0.22 µF
Tolerance:
±1%
Voltage - Rated:
10V
Temperature Coefficient:
U2J
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL, Low Dissipation Factor
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.071" (1.80mm)