KEMET C1206C222KCGACAUTO
Part No.:
C1206C222KCGACAUTO
Description:
COMSMDHIVOLTAGE2200PF 500V
Shipping
C1206C222KCGACAUTO Information
Series:
SMD Auto C0G HV
Capacitance:
2200 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
500V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL, High Voltage
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.069" (1.75mm)