KEMET C1206C182JDGACAUTO
Part No.:
C1206C182JDGACAUTO
Description:
COMSMDHIVOLTAGE1800PF 1000V
Shipping
C1206C182JDGACAUTO Information
Series:
SMD Auto C0G HV
Capacitance:
1800 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
1000V (1kV)
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL, High Voltage
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.053" (1.35mm)