KEMET C1206C155M5RACTU
Part No.:
C1206C155M5RACTU
Description:
CAP CER 1.5UF 50V X7R 1206
Shipping
C1206C155M5RACTU Information
Series:
SMD Comm X7R
Capacitance:
1.5 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Applications:
Bypass, Decoupling
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.071" (1.80mm)