KEMET C1206C105K4REC7210
Part No.:
C1206C105K4REC7210
Description:
CAP CER 1206 1UF 16V X7R 10%
Shipping
C1206C105K4REC7210 Information
Series:
ESD SMD Comm X7R
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
16V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Applications:
ESD Protection
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.043" (1.10mm)