KEMET C1206C105J8RACTU
Part No.:
C1206C105J8RACTU
Description:
CAP CER 1UF 10V X7R 1206
Shipping
C1206C105J8RACTU Information
Series:
SMD Comm X7R
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
10V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Applications:
Bypass, Decoupling
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.055" (1.40mm)