KEMET C1206C100F4HACAUTO
Part No.:
C1206C100F4HACAUTO
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 1206 10PF 16V ULTRA STAB
Shipping
C1206C100F4HACAUTO Information
Manufacturer:
KEMET
Series:
SMD Auto X8R HT150C
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
10 pF
Tolerance:
±1%
Voltage - Rated:
16V
Temperature Coefficient:
X8R
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Features:
Low ESL, High Temperature
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.035" (0.88mm)