KEMET C0805X474K5RAC3123
Part No.:
C0805X474K5RAC3123
Description:
.470UF 50.0V
Shipping
C0805X474K5RAC3123 Information
Series:
SMD Auto X7R Flex
Capacitance:
0.47 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Soft Termination
Ratings:
Applications:
Boardflex Sensitive
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.047" (1.20mm)