KEMET C0805X224K4RACTU
Part No.:
C0805X224K4RACTU
Description:
CAP CER 0.22UF 16V X7R 0805
Shipping
C0805X224K4RACTU Information
Series:
SMD Comm X7R Flex
Capacitance:
0.22 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
16V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Soft Termination
Ratings:
Applications:
Boardflex Sensitive
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.035" (0.88mm)