KEMET C0805X183F5TACTU
Part No.:
C0805X183F5TACTU
Description:
CAP CER 0805 18NF 50VDC X8G 1%
Shipping
C0805X183F5TACTU Information
Series:
SMD Comm X8G HT150C Flex
Capacitance:
0.018 µF
Tolerance:
±1%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X8G
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Features:
Low ESL, Soft Termination, High Temperature
Ratings:
Applications:
Boardflex Sensitive
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.039" (1.00mm)