KEMET C0805X106K8RACAUTO7210
Part No.:
C0805X106K8RACAUTO7210
Description:
CAP CER 10UF 10V X7R 0805
Shipping
C0805X106K8RACAUTO7210 Information
Series:
SMD Auto X7R Flex
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
10V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Soft Termination
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive, Boardflex Sensitive
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.059" (1.50mm)