KEMET C0805T105J4RCL
Part No.:
C0805T105J4RCL
Description:
1.00UF 16.0V
Shipping
C0805T105J4RCL Information
Series:
SMD COTS X7R
Packaging:
Bulk
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
16V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
COTS
Applications:
High Reliability, Bypass, Decoupling
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.039" (1.00mm)