KEMET C0805S103K5RACTU
Part No.:
C0805S103K5RACTU
Description:
CAP CER 10000PF 50V X7R 0805
Shipping
C0805S103K5RACTU Information
Series:
SMD Comm X7R FE
Capacitance:
10000 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Floating Electrode
Ratings:
Applications:
General Purpose
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.035" (0.88mm)