KEMET C0805H561F5GACTU
Part No.:
C0805H561F5GACTU
Description:
CAP CER 0805
Shipping
C0805H561F5GACTU Information
Series:
SMD Indust C0G HT200C
Capacitance:
560 pF
Tolerance:
±1%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 200°C
Features:
Low ESL, High Temperature
Ratings:
Applications:
Downhole
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.035" (0.88mm)