KEMET C0805C476M7PAC7025
Part No.:
C0805C476M7PAC7025
Description:
47.0UF 4.0V
Shipping
C0805C476M7PAC7025 Information
Series:
SMD Comm X5R
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
4V
Temperature Coefficient:
X5R
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Applications:
Bypass, Decoupling
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.057" (1.45mm)