KEMET C0805C473J4RECAUTO
Part No.:
C0805C473J4RECAUTO
Description:
CAP CER 0805 47NF 16V X7R 5%
Shipping
C0805C473J4RECAUTO Information
Series:
ESD SMD Auto X7R
Capacitance:
0.047 µF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
16V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive, ESD Protection
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.055" (1.40mm)